KOPALNIA MELAFIRU Rybnica Leśna

Grysy melafirowe z Rybnicy Leśnej ze względu na bardzo wysoki wskaźnik polerowalności (PSV > 56) doskonale nadają się na doziarnienie mas bitumicznych do warstw ścieralnych produkowanych zkruszyw o niskim wskaźniku PSV jak np. bazalty lub dolomity.

Melafir - magmowa skała wylewna o odczynie obojętnym, barwy brunatno-czerwonej do czarnej. Ze względu na wiek geologiczny i formę krystaliczną kruszywa melafirowe mają podobne lub lepsze oraz bardziej wyrównane właściwości jak kruszywa bazaltowe. Kruszywa melafirowe, w szczególności te produkowane z głębszych warstw struktur wylewnych, charakteryzują się mniejszą ścieralnością i wysoką mrozoodpornością nawet przy podwyższonej nasiąkliwości.

Wszystkie kruszywa spełniają wymagania normy PN-EN-13043, PN-EN-13242, PN-EN-12620, PN-EN-13450

Kopalnia posiada system Zakładowej Kontroli Produkcji w systemie 2+

Melafir jako skała cechuje się niskim ciężarem właściwym (gęstość skały 2,7 g/cm3) od np. kruszyw bazaltowych. Z tego tytułu wynikają konkretne oszczędności w stosunku do skał ciężkich. Przy zakupie kruszywa melafirowego z Rybnicy Leśnej oszczędność wynosi nawet 14 %.

Grysy melafirowe z Rybnicy Leśnej ze względu na bardzo wysoki wskaźnik polerowalności (PSV > 56) doskonale nadają się na doziarnienie mas bitumicznych do warstw ścieralnych produkowanych z kruszyw o niskim wskaźniku PSV jak np. bazalty lub dolomity.

Zastosowanie:

  • Budownictwo drogowe do wszystkich warstw, wszystkie kategorie ruchu
  • Budownictwo kolejowe jako materiał podsypkowy dla wszystkich kategorii ruchu
  • Betony cementowe wysokich marek > B50
  • Parkingi, place
  • Ceramika budowlana

Produkcja: KSS Bartnica Sp. z o. o.
Rodzaj skały: Melafir (Trachybazalt)
Wielkość złoża: 160 mln ton

Asortyment

Piasek łamany 0/2 0,075/2
Kruszywo drobne granulowane 0/5 0,075/5
Grysy szlachetne 2/5, 4/8, 2/8, 8/11, 11/16, 11/16
Kilniec 4/31,5
Tłuczeń kolejowy 31,5/50
Tłuczeń drogowy 31,5/63
Mieszanki do stabilizacji mechanicznej 0/31,5, 0/63
Mieszanki do warstw mrozoochronnych 0/31,5
Miał kamienny 0/5
Mączka kamienna 0/063 mm

Maksymalna dzienna zdolność wysyłkowa transportem

  • kolejowym - 8 tys. ton
  • samochodowym - 6 tys. ton 

Produkcja roczna:

1 mln

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.