Jasne kruszywa

Śląskie Kruszywa Naturalne biorą udział w VIII konferencji: „Oświetlenie drogowe – sposoby zarządzania systemami oświetlenia na terenie kraju”, która odbędzie się w dniach 9-10 kwietnia 2013 r. we Władysławowie, w ramach którego Prezes Erwin Filipczyk przestawi referat „Wpływ jasnych nawierzchni drogowych na oszczędności energii elektrycznej do oświetlenia dróg i inne cechy nawierzchni”.

Oszczędności z tytułu jasnej nawierzchni są nie do końca znane i uświadomione. A są one znaczne i mogą w znaczącym stopniu zminejszyć wydatki np. samorządów na energię elektryczną do oświetlenia ulic.

Stosunek kosztów eksploatacyjnych dla nawierzchni ciemnej q0 - 0,055 i rozjaśnionej q0 - 0,07 cd/m2.lx prezentuje poniższa tabela:

Luminacja (cd/m2)2,0 (autostrada)0,75 (droga dojazdowa)
Źródła światłą na km83,4551,95
Moc przyłacza (kW/km)22,954,31
Roczne zużycie prądu kW/km (4200 h świecenia)96 39417 678
Koszty eksploatacji wzrastają o127,3 %

Zastosowanie jasnego kruszywa w warstwie ścieralnej nadaje nawierzchni szereg pożądanych cech tak dla użytkowników dróg jak i podmiotów nimi zarządzających. Jasna nawierzchnia to wzrost bezpieczeństwa i komfortu kierowców przez lepszą widoczność, szczególnie o zmierzchu i w nocy, dzięki większej zdolności nawierzchni do reflektowania światła.

Jaśniejsza nawierzchnia to mniejsze nagrzewanie się drogi, co również zapobiega w dużym stopniu zjawisku koleinowania.

Dla Zamawiających jaśniejsza nawierzchnia to pozytywny aspekt ekonomiczny w trakcie inwestycji jak i w okresie eksploatacji m. in. ze względu na mniejszą ilość punktów świetlnych niezbędnych do oświetlenia danego odcinka drogi.

W terenach mocno zurbanizowanych jaśniejsza nawierzchnie znacznie redukuje efekt „miejskich wysp gorąca” poprzez mniejsze pochłanianie promieni słonecznych. Niższa temperatura w mieście latem ma bezpośredni wpływ na samopoczucie i zdrowie mieszkańców, szczególnie osób starszych i dzieci. Nie do przecenienia są również niższe z tego tytułu koszty klimatyzacji.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.