Jasne kruszywa

Śląskie Kruszywa Naturalne biorą udział w VIII konferencji: „Oświetlenie drogowe – sposoby zarządzania systemami oświetlenia na terenie kraju”, która odbędzie się w dniach 9-10 kwietnia 2013 r. we Władysławowie, w ramach którego Prezes Erwin Filipczyk przestawi referat „Wpływ jasnych nawierzchni drogowych na oszczędności energii elektrycznej do oświetlenia dróg i inne cechy nawierzchni”.

Oszczędności z tytułu jasnej nawierzchni są nie do końca znane i uświadomione. A są one znaczne i mogą w znaczącym stopniu zminejszyć wydatki np. samorządów na energię elektryczną do oświetlenia ulic.

Stosunek kosztów eksploatacyjnych dla nawierzchni ciemnej q0 - 0,055 i rozjaśnionej q0 - 0,07 cd/m2.lx prezentuje poniższa tabela:

Luminacja (cd/m2)2,0 (autostrada)0,75 (droga dojazdowa)
Źródła światłą na km83,4551,95
Moc przyłacza (kW/km)22,954,31
Roczne zużycie prądu kW/km (4200 h świecenia)96 39417 678
Koszty eksploatacji wzrastają o127,3 %

Zastosowanie jasnego kruszywa w warstwie ścieralnej nadaje nawierzchni szereg pożądanych cech tak dla użytkowników dróg jak i podmiotów nimi zarządzających. Jasna nawierzchnia to wzrost bezpieczeństwa i komfortu kierowców przez lepszą widoczność, szczególnie o zmierzchu i w nocy, dzięki większej zdolności nawierzchni do reflektowania światła.

Jaśniejsza nawierzchnia to mniejsze nagrzewanie się drogi, co również zapobiega w dużym stopniu zjawisku koleinowania.

Dla Zamawiających jaśniejsza nawierzchnia to pozytywny aspekt ekonomiczny w trakcie inwestycji jak i w okresie eksploatacji m. in. ze względu na mniejszą ilość punktów świetlnych niezbędnych do oświetlenia danego odcinka drogi.

W terenach mocno zurbanizowanych jaśniejsza nawierzchnie znacznie redukuje efekt „miejskich wysp gorąca” poprzez mniejsze pochłanianie promieni słonecznych. Niższa temperatura w mieście latem ma bezpośredni wpływ na samopoczucie i zdrowie mieszkańców, szczególnie osób starszych i dzieci. Nie do przecenienia są również niższe z tego tytułu koszty klimatyzacji.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. 

Czytaj naszą politykę prywatności i RODO